inside/outside & outside/inside
oktober 11, 2011 § 2 kommentarer
Once upon a time in America, Sergio Leone, 1984
Nostalghia, Andrej Tarkovskij, 1983 –
Og egen nostalgi, (fra gresk, nostos, å vende hjem, algos, smerte, brukt som beskrivelse på en medisinsk tilstand, en spesiell form for melankoli) lengsel etter fortid, idealisert, forskjønnet av tid i utvidede øyeblikk som:
– Eplekjerren med de to barna fra «Ivans Barndom».
– Gutten, i «Andrej Rubljov», som sier han kjenner hemmeligheten ved klokkestøping. Han gjør ikke det. Og likevel, av nød og gjennom inderlig bønn, støper han den den mest fullkomne klokke skapt.
– Vinden i trekronene i «Speil» når den beretter at et nytt menneske kommer. Snart.
– De elskende som svever, vektløst, i «Solaris». (A.T.: Det mest fullkomne bilde på kjærlighet.)
– Stalkers sammenbrudd ved inngangen til rommet «der alle ønsker oppfylles».
Here we are, at the treshold. This is the most important moment of your lives. You have to know that here your most cherished wish will come true. The most sincere one. The one reached through suffering. (fra Stalker)
– Den siste sekvensen i «Nostalghia» der Gorchakov bærer brennende lys fra den ene siden til den andre av et tomt basseng i den tro at han bærer den menneskelige ånd. Og at det er nødvendig.
– «The Sacrifice», huset brenner, alt Alexander elsket og eide er ofret for at jorden ikke skal gå til grunne i en menneskeskapt katastrofe. Og så vet ikke Alexander lenger om det var noe han trodde/drømte eller om det var sant. Han løper rundt på jorden han har ‘reddet’ en siste gang før han blir fanget, lagt inn på båren i sykebilen og kjørt vekk.
Da var Andrej Tarkovskij selv rammet av dødlig kreft.
Thank you for taking me back to those moments
gleden er på min side!